Kognitivní funkce a paměť: kolik toho víte?

Mozek, jak známo, je orgán, kterému byla svěřena funkce řízení celého našeho těla.

Mozek jako „motor“ našeho těla koordinuje jak fyzické funkce, tak kognitivní funkce

, které každý z nás používá každý den.

Kognitivní funkce jsou rozmanité, ale dnes se soustředíme především na jednu: paměť .

Co je to paměť?

Tato mozková funkce je identifikována jako schopnost našeho mozku uchovávat a používat informace a vyvolat je, když jsou potřeba. 

  1. Smyslová paměť je paměť přisuzovaná ukládání dat, která pocházejí ze smyslových orgánů a zůstávají fixovaná pouze na několik sekund;
  2. Krátkodobá paměť , v tomto případě informace zůstává „na skladě“ několik minut nebo dokonce jen jednu a její paměťová kapacita je výrazně omezená;
  3. Dlouhodobá paměť je největší oblastí, do které přecházejí informace, které jsou zpracovávány a uchovávány tak, aby byly integrovány s již přítomnými informacemi.

Již jsme řekli, že existuje mnoho paměťových systémů, ale existuje jeden, který si zaslouží trochu více pozornosti: pracovní paměť. Tento specifický systém umožňuje dočasně ukládat a aktivně zpracovávat informace za účelem následné manipulace, můžeme říci, že je to jako notebook, který lze použít, kdykoli jej potřebujeme.

Jak si můžeme udržet paměť?

Vzhledem k omezené kapacitě musí být paměť neustále aktivní, ale jak ji můžeme podporovat a trénovat?

Neexistují žádné univerzální techniky a triky, většina z nich je čistě osobní v závislosti na schopnostech každého z nás. Příkladem podpory kognitivních funkcí paměti může být vytváření diagramů a pojmových map, které jsou užitečné jak ve fázi zapamatování informací, tak pro pozdější vyhledávání; použití barev, obrázků a zvukových odkazů obohatí vaše mapy vytvořením skutečných paměťových podpor. Dalším způsobem, jak integrovat informace a zapamatovat si je, může být použití různých smyslových vstupů a to interaktivním a participativním způsobem, čímž se stimuluje emocionální a motivační složka, která zlepšuje zapamatování a obecněji učení.

Jako vždy nám příroda vychází na pomoc i při podpoře mnemotechnických funkcí našeho mozku: z jednotlivých složek jsou nejvhodnější Ginkgo Biloba, jako podpora pro zlepšení výkonu a překonání období zvláštního stresu, a Eleutherococcus přírodní prostředek působící proti stresu a je výborný i při nesoustředěnosti. Z řady Erba Vita Energy spojují Memo Energy Memo Rigenera 50+ všechny funkce rostlinných extraktů a nutriční faktory indikované pro podporu paměti a kognitivních funkcí.