Kolik toho víme o našem žilním systému?
Žilní systém našich dolních končetin se skládá ze tří hlavních prvků:
- Hluboký žilní systém;
- Povrchový žilní systém;
- Žilní systém perforátorů, které působí jako spojení mezi prvními dvěma systémy.
Protagonisty v tomto případě jsou žíly: krevní cévy složené ze stěny tvořené třemi vrstvami, které mají "speciální vnitřní ventily", které jsou aktivovány pro usnadnění krevního oběhu na druhé a jsou deaktivovány, aby se zajistilo, že neklesne dolů.
Když je ve skutečnosti krev tlačena nahoru, směrem k srdci, ventily zůstávají rozdrceny podél žilní stěny a zanechávají průchod volný. Naopak, pokud má průtok krve tendenci klesat, ventily se otevírají "uzavření" žíly.
Když jsme ve stavu dobrého zdraví, nazývaného také fyziologický stav, žilní aparát našich dolních končetin správně plní všechny své funkce; v přítomnosti oběhových problémů se však může stát, že pocítíte pocity těžkosti nebo dokonce svědění v nohou, což je stav, který se nazývá žilní stáza.
Co je žilní stáza?
Žilní stáza je stav žilního systému, který je určen v případě stagnace krve způsobené žilami dolních končetin, které mají menší pružnost a nejsou ve skutečnosti schopny adekvátně provádět návrat krevních toků do srdce.
Krev má tedy tendenci se hromadit na dně, v oblasti nohou, kotníků a lýtek, což vede k jejich bobtnání.
Tato konkrétní situace vede k větší křehkosti a propustnosti žil, což způsobuje únik plazmy (kapalné části krve) do okolních tkání. Právě popsaný jev je zesílen v horkém období; při vysokých teplotách a zvýšené vlhkosti mají žíly a kapiláry tendenci se rozšiřovat, což vede ke snížení pevnosti jejich stěn.
Příčiny, které vyvolávají oběhový jev žilní stázy, mohou být více: dědičnost, nadměrné užívání perorální antikoncepce, nadváha a obezita, sedavý životní styl nebo pracovní činnosti, které vyžadují udržení prodloužené stojné polohy, kouření a zneužívání alkoholu, situace chronického střevního průchodu, vysoký počet těhotenství.
Je velmi důležité identifikovat malé, ale základní signály, které nám naše tělo vysílá v počáteční fázi této poruchy: těžké a bolavé nohy, pocit otoku a únavy v dolních končetinách, křeče, pocit tepla nebo pálení a lokalizované brnění.
Jak podpořit pohodu nohou?
Stejně jako v každé situaci, i v tomto případě existují malé triky, které pomáhají podporovat tonizující účinek na nohou:
- Vyhněte se stání nebo sezení ve stejné poloze příliš dlouho;
- Provádět fyzickou aktivitu, jako je plavání nebo dlouhé procházky;
- Dodržujte vyváženou a správnou stravu, vyhněte se podmínkám nadváhy;
- Spát s nohama ve vypouštěné poloze (mírně zvednuté například polštářem);
- Vyhněte se nošení vysokých podpatků příliš často;
- Použijte elastické punčochy na podporu oběhu;
- Vyhněte se koupelím v příliš horké vodě a dlouhodobému vystavení slunci.
Teplo, jak dobře víme, může způsobit vazodilataci žil a přispět k žilní nedostatečnosti.