Vyvážené střevo je zdravé střevo

V našich střevech koexistuje velmi velké množství prospěšných mikroorganismů, které dohromady nesou název střevní mikroflóra. Jejich množení je podporováno vhodným střevním prostředím díky určitým teplotním a pH podmínkám a dostatkem živin.

OD NOVOROZENCE PO DOSPĚLÉ: STŘEVNÍ MIKROFLÓRA ROSTE A VYVÍJÍ SE S NÁMI

Gastrointestinální trakt novorozence je bez bakteriální flóry, ale v krátké době je kolonizován různými druhy mikroorganismů. S věkem se toto složení mění: vzniká tak situace dynamické rovnováhy , která je optimální pro dobré zdraví organismu.

STŘEVNÍ MIKROFLÓRA A POHODA ORGANISMU

Bakteriální flóru zdravého jedince tvoří především laktobacily, bifidobakterie, některé kmeny streptokoků a některé druhy kvasinek. Aktivní a vyvážená střevní flóra :

• podílí se na bariérové ​​funkci proti ulpívání patogenních bakterií na střevní sliznici;

• má imunomodulační účinek, protože přispívá k udržení imunitní odpovědi proti škodlivým mikroorganismům;

• reguluje vstřebávání některých živin během trávicího procesu;

• vyrábí a syntetizuje základní látky, jako je vitamín K, kyselina listová a další vitamíny skupiny B.

EUBIÓZA

Soubor mikroorganismů střevní flóry se také nazývá mikrobiota. Střevní mikrobiota je skutečně heterogenní ekosystém, který se vyznačuje vysokou mírou biodiverzity. Představuje soubor přátelských mikrobiálních druhů, které kolonizují naše střeva, a je nedílnou součástí složitějšího anatomicko-funkčního celku, kterým je střevní bariéra. Jde o velmi složitý systém, který k udržení zdravotního stavu vyžaduje dokonalou harmonii všech svých složek : tento stav harmonie se nazývá eubióza .

dysbióza

O dysbióze hovoříme v případě změny rovnováhy fyziologického stavu mikrobioty, což je situace, která může být způsobena příliš agresivními a dlouhotrvajícími antibiotickými terapiemi, potravinovou nerovnováhou, emočním stresem nebo změnou životního stylu. V těchto případech se patogenní bakterie mohou množit a způsobit tak „střevní dysbiózu“ s následky, jako jsou:

• poruchy gastrointestinálního traktu;

• otok a napětí břicha;

• plynatost;

• zažívací potíže;

• epizody průjmu.

Je proto velmi důležité zasáhnout pro udržení eubiózy v čase a napravit případné dysbiotické stavy, vyváženou stravou a správným užíváním symbiotických směsí (spojení prebiotik a probiotik) .

OBJEVTE NAŠI ŘADU FLOR