Z čeho se skládá náš imunitní systém
Často si neuvědomujeme, kolik a které orgány tvoří tento důležitý ochranný štít těla. Zde je jednoduchý seznam:
- Slezina;
- Kostní dřeň;
- Lymfatické uzliny;
- Mandle;
- Tkáně a buňky.
V imunitním systému navíc hrají bílé krvinky klíčovou roli v imunitě, tedy vysoce specializované buňky v krvi, mezi nimiž najdeme: granulocyty, monocyty, makrofágy a T a B lymfocyty.V neposlední řadě je zde cílené působení protilátek. K jejich tvorbě dochází, když je mikroorganismus rozpoznán jako cizí tělu a je aktivován v důsledku specifických biochemických reakcí s cílem eliminovat mikroorganismus agresora.
Jak důležité je vnější prostředí?
Každý z nás reaguje odlišně na útoky mikroorganismů a dokonce i "naše" reakce se liší v závislosti na různých fázích života, ve kterých se nacházíme; například to, co u některých může vyvolat jednoduché nachlazení u jiných, se projevuje příznaky horečky a chřipky.
Na čem tyto rozdíly závisí?
Existuje několik faktorů, které jsou základem rozdílů ve způsobu, jakým naše tělo reaguje na agrese: od předchozích expozic bakteriím a bakteriím, od výživy a osobní hygieny, včetně zubů a dásní).
Zkušenosti každého z nás, životní styl a faktory životního prostředí mají navíc velký vliv na reakci našeho imunitního systému; situace nadměrného emočního napětí, psychofyzického stresu, změny klimatu a náhlých změn teploty jsou některé příklady stavů, které odlišují reakce obranyschopnosti těla.
Proč je důležité dobře znát náš imunitní systém?
Být si vědom toho, jak se naše tělo brání před útoky a vnějšími hrozbami, je nezbytné, abychom se naučili, jak ho nejlépe podporovat. Příroda nám v tom vždy pomáhá díky mnoha rostlinným výtažkům a léčivým rostlinám, které podporují správné fungování našeho obranného systému.