Změna ročního období: proč ztrácíme více vlasů?

Při změně ročního období, na jaře a na podzim, je tendence k většímu vypadávání vlasů. Vypadávání vlasů by mělo být považováno za normální fyziologický proces výměny vlasů : když vlas vypadne, ve skutečnosti má folikul již připravený jiný, který jej nahradí. Obecně lze říci, že když je pokožka hlavy zdravá, dochází k fyziologickému vypadávání vlasů, které se pohybuje mezi 50 a 100 za den. Tento typ „plánovaného“ páduje úměrná množství vlasů každého z nás. Lidé s vyšší hustotou vlasů ztrácejí úměrně více. Důležité je, že vlasy mají tendenci vypadávat většinou během mytí a kartáčování. Větší ztráta vlasů je potenciální červenou vlajkou, která by neměla být ignorována, ale to nutně neznamená, že plešatění je na cestě.

„Růst a odpočinek“ VLASU a folikulu.

Každý vlas má viditelnou vnější část, která vyčnívá z pokožky hlavy – nazývanou stvol – a vnitřní část, nazývanou vlasový folikul. V průběhu života se růstové fáze a klidové fáze folikulu stále opakují: proto hovoříme o životním cyklu vlasu , který je rozdělen do tří fází.

  1. ANAGENNÍ fáze (skutečný růst): dochází k prodloužení vlasů , které je obecně asi 1 centimetr za měsíc. Je to nejdelší fáze (trvá několik let).
  2. Fáze KATAGEN (involuční fáze): životní funkce se zpomalují a růst se zastavuje. Trvá 2-3 týdny.
  3. Fáze TELOGEN (klid): funkční aktivita se zastaví, ale vlas je stále umístěn ve vlasovém folikulu a má tendenci vypadávat pod tlakem nového vlasu při běžném mytí a česání.

Podzimní období je obdobím, kdy více než kterékoli jiné období roku dochází k nejhojnějšímu vypadávání vlasů, které dokončily svůj životní cyklus. V průměru se bavíme o více než 100 vlasech denně, až 300, a to může vydržet až dva měsíce.

Ale mohou se také objevit epizody nadměrného vypadávání, které mohou vyplývat z několika faktorů:

• Omezující diety

• Emocionální stresy

• Těhotenství a kojení

• Menopauza

• Zneužívání alkoholu

• Nadměrné kouření

• Nadměrné vystavení slunečnímu záření

• Dlouhodobé užívání některých druhů léků

• Hormonální nerovnováha u lidí (zvýšená aktivita enzymu, 5-alfa reduktázy)

• Hormonální nerovnováha u žen (pokles hormonů

estrogen)

• Genetické důvody.

co se dá dělat?

Kromě mužské či ženské hormonální nerovnováhy se nejakreditovanější trichologický výzkum zabývá také lokálními jevy mikrozánětů a přemírou oxidačních jevů na úrovni vlasového folikulu odpovědného za hojné vypadávání vlasů. Platným cílem ošetření je fyziologický pokus působit na průměrnou dobu trvání ANAGEN periody a optimalizovat trofismus (tj. výživu) folikulů v klidové fázi TELOGEN, aby se podpořila obnova nového vlasového cyklu a aby napomáhají růstu tzv. "terminálních" vlasů (tj. nejobjemnějších a nejpigmentovanějších), působí proti procesu miniaturizace vlasového folikulu.