Imunitní systém, imunita - ERBA VITA

imunitní systém je obranný štít těla, který nás chrání před útoky traumatického nebo infekčního charakteru. Oslabení jedné z jeho složek stačí k vytvoření případné nerovnováhy a přerušení přirozené rovnováhy a tím k větší náchylnosti k infekcím.

Imunitní systém je komplexní obranný systém těla, který nás chrání před útoky škodlivých mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry a plísně. Je to nástroj, který má tělo k dispozici proti patogenům odpovědným za nemoc

V organismu většiny zdravých lidí jsou přítomny tzv. „spící“ viry, které při oslabení organismu projeví své škodlivé působení. Současně je organismus vystaven četným mikroorganismům, kterým jsme během života vystaveni. Proti jejich průniku do těla a jejich pomnožení s následným napadením organismu nám pomáhá obrana – imunitní systém. Pokud není imunita (obranyschopnost) dostatečná, dojde k překonání ochranné bariéry (na kůži, sliznicích) a mikroorganismy proniknou do těla.

Některé z virů se tam poté trvale usídlí a svůj negativní účinek projeví právě při oslabení organismu (stresem, operací, jinou nemocí, snižováním imunity ve stáří). Z těchto důvodů je nutné po celý život o své zdraví pečovat. Nejen cvičením, zdravým stravováním, správnou hygienou, eliminováním zbytečného stresu, ale i doplňováním složek, které jsou většinou v našem jídelníčku nedostatečně zastoupeny. t. j. minerálů, vitamínů a dalších potřebných látek, které vám nabízí naše firma. Tyto přípravky jsou získávány z přírody a jejich nezávadnost i účinek jsou prověřeny. Samozřejmě je nutné dodržovat doporučení výrobce.

Speciální složky imunitního systému

Imunitní systém je reprezentován souborem orgánů : slezina, kostní dřeň, lymfatické uzliny, brzlík, patrové mandle, tkáně a buňky. Všechny tyto prvky jsou navzájem spojeny četnými lymfatickými cévami (speciálními cévami podobnými krvi, které probíhají paralelně s žilním systémem). K imunitnímu systému patří také více než tisíc konkrétních proteinů a mnoho molekul , které působí jako zprostředkovatelé důležitých biologických signálů a informací .

Klíčovou roli v imunitě však hrají bílé krvinky , tedy vysoce specializované krvinky (například granulocyty, monocyty, makrofágy a T a B lymfocyty). Pak je tu cílené působení protilátek : když je mikroorganismus rozpoznán jako cizorodý, aktivuje se sofistikovaná řada biochemických reakcí, které vedou k tvorbě protilátek, jejichž účelem je eliminace agresoru mikroorganismu.

Imunitní systém: vliv prostředí

Ne všichni reagujeme stejně na mikroorganismy, které se nás snaží napadnout, a nereagujeme stejně v různých fázích našeho života. To, co může u někoho vyvolat mírné nachlazení, může u jiného vést také k horečce. Na čem tyto rozdíly závisí? 

Hlavní rozdíly ve způsobu, jakým reagujeme na agresi, závisí na několika faktorech: předchozím vystavení se choroboplodným zárodkům a bakteriím, naší stravě a osobní hygieně (důležitá je také hygiena zubů a dásní). Naše zkušenosti, náš životní styl a faktory prostředí také ovlivňují reakci našeho imunitního systému, například nadměrné emoční napětí, klimatické změny a náhlé změny teploty, psycho-fyzický stres.

Náš imunitní systém musí být neuvěřitelně adaptabilní, aby zvládl situace, jako jsou virové infekce, ale také jednoduché kožní léze a běžné rány.

Posílit přirozenou obranyschopnost

Důležité je posílit imunitní systém, aby byl připraven reagovat na vnější útoky. Příroda nám přichází na pomoc řadou léčivých rostlin, jako je Echinacea a  Tabebuia , obsažených v Immun action. Neméně důležité jsou pro posílení imunitního systému některé vitamíny, jako je vitamín C a vitamín D.

Děti - co si vybrat

U těch nejmenších se vyvíjí imunitní systém a děti, které navštěvují školky, školy, tělocvičny atd., jsou více vystaveny možným útokům virů a bakterií. Proto je důležité podporovat jejich přirozenou obranyschopnost prostřednictvím vyhrazených produktů, s přísadami a formulacemi navrženými speciálně pro ně. Jako je sirup Immun Action Junior na bázi astragalu, černého bezu a echinacey a obohacený o zinek a vitamín D.